top of page

SNY

SITUACE

HRY

Joska Skalník

Galerie ST.VOL

15.6.2013

30.8.2013

V pondělí 15. Července 2013 bude slavnostní vernisáží od 19hodin zahájena prodejní výstava obrazů Josky Skalníka – SNY–SITUACE-HRY, která v galerii ST.VOL, Valentinská 11/56, Praha 1 potrvá do 30. srpna 2013.

Joska Skalník – vlastním jménem Josef Skalník, český výtvarník a grafik.

Narodil se 23. Března 1948 v Praze. Převážnou část mládí prožil v Kolíně. V roce 1970 dokončil studie na pražské Střední uměleckoprůmyslové škole, kde studoval obor Užitná a propagační tvorba. Již od 15 let navštěvoval kolínskou Lidovou školu umění, v níž se věnoval studiu malířství. V 18. letech se setkal s malířem Františkem Foltýnem a také navštěvoval jeho ateliér. Po absolvování školy nastoupil do Státního divadelního studia, kde pracoval jako malíř písma a dekorací. Roku 1970 byl u zrodu Jazzové sekce a vytvořil také její celkovou výtvarnou koncepci. V roce 1977 přešel do Činoherního klubu. Byl kmenovým výtvarníkem tohoto divadla v tamních prostorách pořádali výstavy obrazů a fotografií umělců, kteří neměli přístup do tehdejších oficiálních galerií. V t době působil rovněž v dalších kulturních projektech. Byl v redakci Revolver Revue, souběžně s tím též v samizdatových Lidových novinách či Originálním videožurnálu. V rámci Jazzové sekce uskutečnil také svůj projekt Minisalon. Kvůli angažování se v Jazzové sekci, což byla nezávislá organizace provozující alternativní či neoficiální aktivity vůči tehdejšímu režimu ve státe, byl Joska Skalník v procesu s Jazzovou sekcí v roce 1986 vězněn a odsouzen podmínečně na 3 roky. Na sklonku roku 1989 se účastnil zakládající schůze Občanského fóra. Po Sametové revoluci se stal jedním z poradců prezidenta republiky Václava Havla, tzv. Kolegia prezidenta republiky. V roce 1990 byl osloven samotným Václavem Havlem, aby vytvořil novou podobu státního znaku. Své působení na Hradě na přelomu let 1990 a 1991 ukončil a od té doby se věnuje pouze malířství a grafice.

Roku 1992 uskutečnil svou výstavu v Japonsku, která mu otevřela dveře do Asie. Po této výstavě prezentoval svoje díla na dalších místech této části světa v Indonésii, Malajsii, Thajsku a Indii. Od poloviny devadesátých let 20. století jezdí Joska Skalník pravidelně čerpat inspiraci na ostrov Bali, kam se dostal díky svým výstavám v Japonsku a Jihovýchodní Asii. Roku 1994 obdržel za uměleckou činnost cenu Masarykovy akademie.

 

O dva roky později se uskutečnila velká umělcova výstava v pražském Mánesu, nazvaná „Sny-Situace-Hry“ na níž prezentoval své obrazy, grafiky, objekty a také výběr ze své užitné tvorby. V roce 1998 se uskutečnila výstava v Českém centru v americkém New Yorku, kterou zahajoval americký spisovatel Kurt Wonnegut a kde se na počest padesátých umělcových narozenin premiérově promítal film, „ Skalník modrý“. Natočila ho režisérka Judita Křížová a jeho tématem byl samotný Joska Skalník. Ve svých dílech vytváří malby, koláže, knižní a plakátovou tvorbu, ilustrace a typografii. Často opakuje své oblíbené prvky (bílá oblaka, geometrické útvary nebo volné tahy štětcem přes monochromní plochu). V jeho tvorbě převažuje modrá barva. Svá díla vedle České republiky a zemí jihovýchodní Asie vystavoval také ve Francii, Německu, spojeném království, Spojených státech amerických, Nizozemsku, Polsku, Mexiku, Jihoafrické republice či v Harare, v hlavním městě Zimbabwe. Jeho díla jsou zastoupena ve sbírkách v České republice i v zahraničí.

 

Fotografie z vernisáže

Vasevec.cz

Novina.cz

Joska Skalník – SNY–SITUACE-HRY 03

Joska Skalník – SNY–SITUACE-HRY 03

Joska Skalník – SNY–SITUACE-HRY 05

Joska Skalník – SNY–SITUACE-HRY 05

Joska Skalník – SNY–SITUACE-HRY 01

Joska Skalník – SNY–SITUACE-HRY 01

Joska Skalník – SNY–SITUACE-HRY 04

Joska Skalník – SNY–SITUACE-HRY 04

Joska Skalník – SNY–SITUACE-HRY 02

Joska Skalník – SNY–SITUACE-HRY 02

bottom of page